Przygotowania do przeprowadzki najczęściej kojarzą się z koniecznością zabezpieczenia mebli i znalezienia firmy przeprowadzkowej, która zadba o ich zniesienie, transport i wniesienie, już do nowego lokum. Tymczasem naprawdę sporo problemów może sprawić przygotowanie do przeniesienia tych delikatnych rzeczy, takich jak naczynia, bibeloty czy też sprzęt elektroniczny. W jaki sposób należy je zabezpieczyć, by nie ucierpiały w trakcie przeprowadzki?
Co będzie potrzebne do pakowania delikatnych rzeczy?
Zanim wszystkie Twoje meble i drobiazgi znajdą się w nowym mieszkaniu, musisz je odpowiednio spakować i zabezpieczyć na czas przewozu. Co będzie Ci potrzebne? Przed pakowaniem warto przygotować takie akcesoria, jak:
- kilka rolek folii stretch,
- taśma klejąca – najlepiej pakowa, szersza i mocniejsza,
- folia bąbelkowa,
- nożyczki lub nożyk do tapet,
- pudła kartonowe lub plastikowe (w różnych rozmiarach),
- proste, płaskie kawałki tektury.
Pakowanie delikatnych przedmiotów warto zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym – dokładne zabezpieczenie może potrwać nieco dłużej niż chociażby schowanie ubrań w kartony przeprowadzkowe. Dla ułatwienia możesz odłożyć w jedno miejsce wszystkie rzeczy wymagające dodatkowej ochrony, by skrócić nieco cały proces pakowania.
Sposoby na zabezpieczenie delikatnych przedmiotów na czas przeprowadzki
Może zdarzyć się tak, że do jednego kartonu czy pudełka z tworzywa sztucznego trafią przedmioty o różnych gabarytach i gramaturze. Zasada jest wówczas dość prosta – pakujesz ciężkie rzeczy na dno dużego kartonu, wyżej zostawiając przestrzeń na te lżejsze i delikatniejsze.
Do pakowania rzeczy kruchych, delikatnych, w tym ceramicznych i szklanych przyda się przede wszystkim folia bąbelkowa. Niektórzy mogą zalecać owijanie takich detali w papier pakowy, jednak warstwa foliowa będzie w takim przypadku znacznie lepszym amortyzatorem. Co można owinąć folią bąbelkową? Doskonale sprawdzi się do opakowania wazonów, bibelotów, takich jak ceramiczne figurki, ale też inne wrażliwe drobiazgi – butelki z perfumami, naczynia, szklanki czy kieliszki.
Talerze i inne płaskie elementy poprzekładaj płaskimi kawałkami tektury. Tak ułożone, na przykład po cztery sztuki w jednym „stosiku” owiń folią stretch lub wykorzystaj 1-2 warstwy folii bąbelkowej. Dopiero tak przygotowane schowaj do kartonu lub innego pojemnika przeznaczonego do przewożenia rzeczy szklanych i podobnego rodzaju.
Nie zalecamy przenoszenia i ogólnie transportu rzeczy delikatnych bez dodatkowego pudełka. Po pierwsze, w ten sposób łatwiej jest je poprawnie ułożyć w strefie bagażowej samochodu. Po drugie – prościej wynosi się i wnosi do mieszkania wszystkie rzeczy spakowane i posegregowane. Po przeprowadzce szybciej uda Ci się zapanować nad rozgardiaszem. Uwaga – wykorzystaj też taśmę klejącą, by wzmocnić dno każdego kartonu!
Czy kolejność pakowania i transportu ma znaczenie?
Myślami możesz być już w nowym miejscu, ale jeszcze przez pewien czas trzymaj się przyjętego planu przeprowadzki. Delikatne przedmioty spakowane z przynajmniej jedno- czy dwudniowym wyprzedzeniem postaraj się przewozić osobno. Jeśli decydujesz się na usługi firmy przeprowadzkowej (co zawsze jest dobrym pomysłem!), uprzedź pracowników, w których kartonach znajduje się delikatne wyposażenie. Wiele osób, chcąc zaplanować przeprowadzkę bez dodatkowego martwienia się o kolekcję porcelanowych filiżanek czy kryształowych ozdób, takie przedmioty przewozi samodzielnie.
Akcesoria, z których korzystasz na co dzień możesz spakować oczywiście w dzień przeprowadzki. Mowa tu o sprzęcie RTV czy komputerach i laptopach. Zazwyczaj drobne wyposażenie elektroniczne przewozić można w etui czy specjalnie przystosowanych do tego torbach. Te nieco większe, jak wspomniane telewizory lub też monitory czy komputery stacjonarne warto także owinąć w warstwy folii bąbelkowej i podkleić ją taśmą.
I na samym końcu rada oczywista, ale warta przypomnienia – przed przewiezieniem rzeczy dobrze jest upewnić się, czy ekipa przeprowadzkowa otrzymała poprawny adres nowego miejsca zamieszkania, a także czy wszystkie przekazane jej pudła, torby i meble zostały w pojeździe odpowiednio zabezpieczone.